Award Winners: October 2021

See also AWARD WINNERS OF OCTOBER 2021: TECHNICAL CATEGORIES

Best Short of the Season

Cognition by Ravi Ajit Chopra (UK)

Best Foreign-Language Short of the Season

Like Cloud by Chengyang Xie (China)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

Orbital Christmas by Mitsuyasu Sakai (Japan)

Award of Excellence (Special Jury Mention)

Toad by Hongshi Zhong (USA)

Runners-up (Best Short of the Season)

A Jag in the Duplex System by Valerie Knill (Germany)

Breaking & Entering by Michael William Hogan (USA)

Dumpling by Qinkai Yang (China)

Hot Take by Arthur Glover (USA)

Phantom Pain by Henry James (USA)

Riding Liberty by Cassandra Thomas (UK)

Sounds by Andrew Michael Frescas (USA)

Unthinkable by Dave Taylor (USA)

Best Indie Short: Riding Liberty by Cassandra Thomas (UK)

Outstanding Achievement Award (Indie Short): Hot Take by Arthur Glover (USA)

Best Drama Short: Toad by Hongshi Zhong (USA)

Outstanding Achievement Award (Drama Short): Unthinkable by Dave Taylor (USA)

Best Documentary Short: The Militiaman by David Peter Hansen (USA)

Outstanding Achievement Award (Documentary Short): Making the Journey of Life by Adrian Baragan (USA)

Best Comedy Short: Pizza Boy by Paul Kruse (USA)

Outstanding Achievement Award (Comedy Short): The Snail by David Charles Bird (USA)

Best Romantic Comedy Short: On Charge by Jeannie Stachniewska (UK)

Honorable Mention (Romantic Comedy Short): #InstaFluenced by Derric Chambers (USA)

Best Dark Comedy Short: ChickenQueen Paradise by Ken Blindenbacher (Switzerland)

Outstanding Achievement Award (Dark Comedy Short): Killat by Saurabh Dixit (India)

Outstanding Achievement Award (Crime Short): Moonless Nights by Terrell Bobbett (USA)

Honorable Mention (Crime Short): Security Plan by Jeremy Evan Taylor (USA)

Best Thriller Short: Backseat Rendezvous by Daniel Noa (USA)

Outstanding Achievement Award (Thriller Short): Contingency by Logan Mansberger (USA)

Best Film Noir Short: Breaking & Entering by Michael William Hogan (USA)

Outstanding Achievement Award (Film Noir Short): Beautiful Violence by Joey Medina (USA)

Best Mystery Short: Dumpling by Qinkai Yang (China)

Outstanding Achievement Award (Mystery Short): Phantom Pain by Henry James (USA)

Best Horror Short: Honey by Isaac Ruth and Sarah Megyesy (USA)

Outstanding Achievement Award (Horror Short): The Snail by David Charles Bird (USA)

Best Sci-Fi Short: Cognition by Ravi Ajit Chopra (UK)

Outstanding Achievement Award (Sci-Fi Short): Orbital Christmas by Mitsuyasu Sakai (Japan)

Outstanding Achievement Award (Western Short): Bound by Kevin Flint (USA)

Best Animation Short: Step into the River by MA Weijia (France)

Outstanding Achievement Award (Animation Short): Moon River by Andrew D. Zimbelman (USA)

Best Children Short: Orbital Christmas by Mitsuyasu Sakai (Japan)

Honorable Mention (Children Short): Go Lesson by Xue Li Ming (China)

Best Women Short: Pieces of Life by Margaret Sanchez (USA)

Outstanding Achievement Award (Women Short): Dear Mom by Mel Mah (USA)

Best LGBTQ Short: Ten by Romel Lanae Nusdorfer (USA)

Outstanding Achievement Award (LGBTQ Short): Funeral Queen by Marty Madden (USA)

Best Microfilm: Page Turner by Christian Grüner (Germany)

Outstanding Achievement Award (Microfilm): Fish Food by Eva Louise Chaitman (USA)

Honorable Mention (Microfilm): Satisfaction by Yvonne Sewankambo (Uganda)

Best Experimental Short: Sounds by Andrew Michael Frescas (USA)

Outstanding Achievement Award (Experimental Short): Paysages by Mathieu Lévesque (Canada)

Best Student Short: Like Cloud by Chengyang Xie (China)

Outstanding Achievement Award (Student Short): A Jag in the Duplex System by Valerie Knill (Germany)

Outstanding Achievement Award (Screendance Short): 13% by Alexis Iritani (USA)

Best Music Video: What U Want by Allison A. Waite (USA)

Outstanding Achievement Award (Music Video): Last Call Romance – What Do I Have To Prove by Ben Hess (USA)

Best Web Series/TV Pilot: Hello My Name Is by Allison Roder and Erica Kennedy (USA)

Outstanding Achievement Award (Web Series/TV Pilot): Boulevard by John Fairchild (USA)

Best Web and New Media: River City – Episode 01 by Jal Michael and RC Nelson (USA)

Outstanding Achievement Award (Web and New Media): Whirld by Karen Illesca (Australia)

Honorable Mention (Mobile Short): Second Chance by Sebastiano Orfeo (Italy)

Best Trailer/Teaser: Phantom Pain (USA)

Best Short Script: The Curb by Justin Moodie (USA)

Outstanding Achievement Award (Short Script): Moments by Robert Bowers (USA)

Honorable Mention (Short Script): The Red Wagon by Sophia Chou and Todd Lien (USA)

See also AWARD WINNERS OF OCTOBER 2021: TECHNICAL CATEGORIES

Indie Short Fest 2018-2021 © All Rights Reserved