Award Winners of April 2020: Technical categories

See also AWARD WINNERS: APRIL 2020

Indie Short Fest

Best Producer: Tim Frazier, Jackson Rathbone, and Davey Johnson for Scars (USA)

Outstanding Achievement Award (Producer): Scott Leiendecker, Franki Cambeletta, and Jeremy D. King for Cringe (USA)

Best Director (Female): Shannon Jarrell-Ivey for Ruth (USA)

Outstanding Achievement Award (Director Female): Andrea Carolina for On a Journey (Puerto Rico)

Best Director (Male): Thad Lee for All That You Love Will Be Carried Away (USA)

Outstanding Achievement Award (Director Male): Ribhu Ghosh for Fog (India)

Best Student Director (Female): Yuzhuo Wang for Sixth Grade (China)

Outstanding Achievement Award (Student Director Female): Maria Paula Arboleda for Tacet (USA)

Best Student Director (Male): Francisco Pereira Coutinho for A Greenhouse (USA)

Outstanding Achievement Award (Student Director Male): Austin Rourke for A Strange Calm (USA)

Outstanding Achievement Award (Student Director Male): Christian Ghosn for Violent Nights (USA)

Best First Time Director (Female): Kimberley Wintle for Mabel (USA)

Outstanding Achievement Award (First Time Director Female): Lidiya Korotko for Bombs Bursting in Air (USA)

Best First Time Director (Male): Pieter De Cnudde for L’Escale (Belgium)

Outstanding Achievement Award (First Time Director Male): Andrew Heitzman for Bai Bai (USA)

Outstanding Achievement Award (First Time Director Male): Jonny Zeller for Scars (USA)

Best Young Filmmaker (Female): Dana Koops for Driver’s Ed (USA)

Outstanding Achievement Award (Young Filmmaker Female): Anabel Estrella for Two On Standby (Spain)

Best Young Filmmaker (Male): Emmanuel Li for Have You Seen Buster? (UK)

Outstanding Achievement Award (Young Filmmaker Male): Nick Milczarczyk for A Bootless Grief (Canada)

Honorable Mention (Young Filmmaker Male): Pedro Cuesy Celma for Colors (Mexico)

Best Actress: Kimberley Wintle for Mabel (USA)

Outstanding Achievement Award (Actress): Suanne Spoke for When You Get Home (USA)

Best Actor: Rhes Low for All That You Love Will Be Carried Away (USA)

Outstanding Achievement Award (Actor): Ford Fanter for Cringe (USA)

Best Supporting Actress: Victoria Rowell for Anticipation (USA)

Outstanding Achievement Award (Supporting Actress): Sherri Dahl for U17 (UK)

Best Supporting Actor: Nick Kelly for Cringe (USA)

Outstanding Achievement Award (Supporting Actor): Adam Stephenson for Troublemaker (USA)

Outstanding Achievement Award (Supporting Actor): Vipul Malhotra for Fog (India)

Best Child/Young Actress: Dana Koops for Waking Life (USA)

Outstanding Achievement Award (Child/Young Actress): Giovanna Bush for A Strange Calm (USA)

Best Child/Young Actor: Atticus McDonald for Reflective Blue (China)

Best Acting Duo: Shane Doonan and Eoghan Moloney for Mug (Ireland)

Outstanding Achievement Award (Acting Duo): Tsang Man Wei and Daniel Yau-Hin Lam for Lonely Encounter (Hong Kong)

Best Acting Ensemble: Jonas Geirnaert, Zouzou Ben Chikha, Elke Shari Van Den Broeck, and Lino Van Reeth for L’Escale (Belgium)

Outstanding Achievement Award (Acting Ensemble): Michael Steger, Justin Alston, Brandee Steger, Carolita Bylthe, Paige Jensen, Vanessa Marshall, Sarah Winchester, and Danda Russo for Bumpy Rhodes (USA)

Best Original Screenplay: Natacha De Pontcharra for Bora Bora (France)

Outstanding Achievement Award (Original Screenplay): Pieter De Cnudde and Diederik Haegeman for L’Escale (Belgium)

Best Adapted Screenplay: Thad Lee for All That You Love Will Be Carried Away (USA)

Honorable Mention (Adapted Screenplay): Nick Musleh and Kristen Uno for Love’s Labours Lost (USA)

Best Production Design: Alicia Estelle Simon for How Toilet Sensors Actually Work (USA)

Outstanding Achievement Award (Production Design): Bruce Buehner for Gold (USA)

Outstanding Achievement Award (Production Design): Mikael Drobny for Viridian (USA)

Best Cinematography: Matthew Graves for All That You Love Will Be Carried Away (USA)

Outstanding Achievement Award (Cinematography): Daniel Ardilley for Kapara (Australia)

Outstanding Achievement Award (Cinematography): Jacopo Ardolino for To Her (Italy)

Best Editing: Jeremy Ward for Ruth (USA)

Outstanding Achievement Award (Editing): Justin Li for Formulation (USA)

Best Sound Design: Simon Lister for Kapara (Australia)

Outstanding Achievement Award (Sound Design): William Blackwell Kinney for A Light In The Dark (USA)

Honorable Mention (Sound Design): Will Lee for Feed (USA)

Outstanding Achievement Award (Sound Editing): Matthew Schaff for Fantasy Pony (USA)

Best Sound Mixing: Jamie Gamache for Black Heart, Red Hands (Australia)

Outstanding Achievement Award (Sound Mixing): Paul Steffler for Once We Were Trees (Canada)

Outstanding Achievement Award (Special FX): Feed (USA)

Best Visual FX: Ethan Chancer for Amara (USA)

Outstanding Achievement Award (Visual FX): Brendan Forde and Bobby Cary for Sami (USA)

Honorable Mention (Visual FX): Youra – Net (Ukraine)

Best Original Score: Juan Antonio Simarro and Fernando Bonelli for Planet Earth Calling Ana (Spain)

Outstanding Achievement Award (Original Score): Rolando Gori for Ruth (USA)

Best Costume Design: Karen Crispin for Viridian (USA)

Outstanding Achievement Award (Costume Design): Rachel Brown for Ruth (USA)

Best Makeup and Hairstyling: Kellen Eason and Sarah Adams for Highland Home (USA)

Best Special Makeup: Silvia Castellucci, Letizia Palmirotta, and Anca Raluca Miclau for Tales of a Falling Man (Italy)

Honorable Mention (Special Makeup): Julian Tepfers for The Crisis Or Handshake It Off (Norway)

Best Original Song: Highland Home written by Kurt Rosenberg and performed by Karen Johnson-Miller

Outstanding Achievement Award (Original Song): This Will Be The Place by Jodie Fox (UK)

 

See also AWARD WINNERS: APRIL 2020

Indie Short Fest 2018-2020 © All Rights Reserved